HÜRRİYET HABER: DÜĞÜN SALONU İŞLETMECİLERİNDEN TELİF HAKKI PROTESTOSU

Düğün salonu işletmecilerinden telif hakkı protestosu

Gülseli KENARLI -Özkan ARSLAN / İSTANBUL, (DHA) 21 Ağustos 2015


İSTANBUL Toplantı ve Düğün Salonu İşletmecileri Esnaf Odası, düğün salonlarında çalınan müziklerden telif hakkı isteyen Müzik Yorumcuları Meslek Birliği (MÜYORBİR)'ni, cenaze marşı eşliğinde gelin ve damatlı mizansen düğünle protesto etti.

MÜYOBİR'in Harbiye'de bulunan binası önünde gerçekleştirilen protesto gösterisi, düğün salonlarında çalınan müziklerle başladı. Protesto gösterisine katılan salon sahiplerinin ellerinde, "Sünnetimizi de basacak mısınız?", "Düğünde sessiz film mi oynayacağız", "Düğün basılmaz, ayağa basılır" şeklinde pankartlar taşıdılar.

MÜYOBİR BAŞKANI: GEREKİRSE DÜĞÜN DE BASARIZGELİN VE DAMAT KATILDI
Ardından protesto gösterisine gelin olarak Yasemin Üstün, damat olarak ise Nuri Yüksel destek verdi. Gelin ve damat protesto gösterisine cenaze marşı eşliğinde geldi.İstanbul Toplantı ve Düğün Salonu İşletmecileri Esnaf Odası Başkanı Ümit Yaşar Demir basın açıklamasını okudu.Demir, düğün sektörünün İstanbul'da 5 bini aşkın düğün mekanı, 50 bini aşkın çalışanı yılda 100 binin üzerinde evlenen çiftin bulunduğu bir sektör olduğunu ifade ederek, "MÜYORBİR, düğünlerde çalınan müziklerden telif hakkı istemektedir. Düğün salonları olarak MÜYORBİR ile telif hakkı konusunda bir mahkememiz oldu ve davayı kazandık. Mahkeme düğün salonlarının umuma açık işyeri ve eğlence mekanı olmadığını, törenlere sadece iki ailenin katıldığı mekan olduğuna karar verdi. Yani düğünler bir eğlence değil, geleneksel bir tören ritüelidir. Buna rağmen MÜYOBİR, düğün salonlarını basacağını söyledi ve bastı. Bu haksız baskınlar karşısında düğün salonları olarak MÜYORBİR'e tepkimizi burada ortaya koyuyoruz. MÜYORBİR, esnafın ekmeğine, gelin ve damadın parasına göz dikmesin" dedi.

Haber Linki:
http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/29859530.asp