0212 493 08 68 info@istdo.org

BAĞCILAR ESENLER GÜNGÖREN İLÇE TOPLANTISI YAPILDI

BAĞCILAR-ESENLER-GÜNGÖREN İLÇE TOPLANTISI YAPILDI

23 Ekim 2014 Perşembe günü saat:14.00 da Bağcılar Yuvam Düğün Salonunda Bağcılar, Esenler ve Güngören İlçelerinde bulunan Üye salonlarımızın katılımı ile bölge toplantısı yapıldı. Kırka yakın işletmecinin katıldığı toplantıya İstdo Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Yaşar Demir, Başkan Vekili Binali Uçak Yönetim Kurulu üyeleri Adem Sönmez, Ercan Boy ve Tuncay Ceran ile Oda genel sekreteri Ahmet Batmaz katıldı. Toplantı açılış konuşmasını yapan Başkan Demir öncelikle tüm katılımcılara teşekkür edip toplantıya ev sahipliği yapan Yuvam Düğün Salonu işletmecisi ve Oda yönetim kurulu üyesi Adem Sönmez'e de ayrıca teşekkür etti.

ÖZELLİK ARZ EDEN BİNALARDA ÖNEMLİGELİŞME; başkan Demir açılış konuşmasından sonra Mesleki gelişmeler ile ilgili önemli açıklamalar yaptı. Öncelikli olarak Düğün salonu ruhsatı alırken Binalarımızın Özellik arz eden bina kapsamından çıkarılması için yıllardır yapılan çalışmaların sonuçlanmaya başladığını belirtti. Bakırköy idari Mahkeme de açılmış bulunan Bir Davaya Odanın müdahil olduğunu ve yerel mahkemenin de savunmamızı haklı bulduğundan Yönetmeliğin ilgili maddesinin iptali İçin Davayı Danıştaya taşıdığını belirtti. Konunun en kısa sürede çözülmesi için sürecin Odamız tarafından takip edildiğini belirten Demir ayrıca özellik Arz eden bina kapsamından çıkarılmak ile beraber İskan konusunun karıştırılmamasını istedi. İşyerlerimizden İskanın ve diğer olması gereken zorunlulukların devam edeceğinin altını çizen Demir buna göre hareket edilmesini istedi.


DÜĞÜN KONVOYLARINA DÜZENLEME; Son zamanlarda Düğün Konvoylarında meydana gelen ve ölümle sonuçlanan bazı kaza ve olaylardan sonra Oda Yönetim kurulu olarak istişarelerde bulunduklarını belirten Demir bu konuda çok radikal kararlar alınması için çalışmaların başlatıldığını belirtti. Özellikle Gelin arabalarında verilen zarfların artık verilmemesi, Gelin konvoylarının korna çalmamaları ve buna benzer önlemlerin alınacağını belirten Demir çalışmaların tamamlanmasına mütakiben evlenecek çiftlerinde bilgilendirileceği ve salonlarımızda sözleşme yapan çiftlere bu konu ile ilgili bilgilendirme broşürü dağıtılacağını söyledi.

HİJYEN EĞİTİMLERİ BAŞLIYOR; Temmuz 2014 tarihinden itibaren yürürlükte olan ve Denetimlerin sıklaştığı Servis ve Mutfak personelinin Hijyen Eğitimi ile ilgili olarak odamızın İstesob ve Küçükçekmece Halk Eğitim merkezi iş birliği ile eğitimlere başlanacağını duyuran Başkan Demir bu konuda işletmecilerimizin gerekli hassasiyeti göstermelerini istedi.

ÜCRET TARİFESİ BULUNDURMAYAN SALONLARA DENETİM; 2015 yılı Ajanda ve Ücret tarifesi dağıtımının Odamız tarafından salon salon dolaşılarak tamamlandığını belirten Demir Ücret tarifelerini bilinçli bir şekilde kullandığımız zaman verimini göreceğimiz belirtti. Ayrıca bundan 5 yıl önce Ücret tarifesine itiraz eden işletmecilerimizin bugün faydalarını kendilerinin anlattığını belirten Demir Ücret tarifesinin dağıtımının bitmesine mütakiben haksız rekabet ve Tüketiciyi korumak adına 2015 yılı ücret tarifesini bulundurmayan salonların İlçe Belediye zabıta müdürlüklerine bildirildiğini söyledi.

TORBA YASADAN 31 KASIMA KADAR FAYDALANABİLİRSİNİZ; Son çıkartılan torba yasa ile beraber kamuya olan her türlü borcun yapılandırıldığını söyleyen Başkan Demir bu kanunun bir af değil bir yapılandırma olduğunu belirterek kanuni süre içerisinde kamuya olan geçmiş borçların yapılandırılması için 31 Kasımın son gün olduğunu belirtti.

ESNAFA 50 BİN TL KREDİ DESTEĞİ;Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, iş kuracak, işini geliştirecek ve ihtiyacı olan esnaflara bankalar aracılığıyla 50 bin liraya kadar, 48 ay vadeli 12 ay geri ödemesiz kredi kullandıracağı müjdesini veren Başkan demir . Kredinin tüm faiz masraflarını ise bakanlığın karşılayacağını ve uygulamadan sadece esnaf odası üyesi olanlar yararlanabilecek dedi.
Kullandırılacak kredilerde teminat gerekmesi halinde faydalanan esnaf, bireysel teminat sunabilecek. Bunun dışında kefalet kuruluşları aracılığıyla gerekli teminatı sağlayabilecek. Esnaf ve sanatkar siciline kayıtlı kişiler, belirlenen şartları taşımaları halinde kredi faiz desteğinden yararlanabilecek. Kredilerin anapara ve tahsil sorumluluğu bankaya ait olacak. Banka, kredinin takibinde temerrüt faizi, masraf, komisyon gibi adlar altında bakanlıktan veya protokolle işbirliği yapılan kuruluştan hiçbir talepte bulunamayacak.

Oda Başkanı Ümit Yaşar Demir'in konuşması sonrası Üyelerden Umut Düğün salonları Sahibi Celal Kaya Dernek ve cafe düğünlerinin engellenmesi ve Ücret tarifesine uymayan salonların denetlenmesi, Güngören Marmaris Düğün salonu işletmecisi Hüseyin Can kendi bölgelerinde cafe Düğünlerinin yoğun olduğunu, Ücret tarifelerinin kendi salon fiyatlarını arttırdığını ve bundan dolayı da teşekkür ettiğini, Bağcılar fera Düğün salonu işletmecisi Mustafa Tekin Düğün konvoyu ile ilgili yapılan çalışmanın bir an evvel uygulanmasını hatta daha geliştirilmesi gerektiğini belirtti. Mustafa Tekin ayrıca gelin arabalarının süslenmesinin kaldırılmasının daha etkili bir çözüm olacağını da belirterek son olarak Sosyal Medyanın daha etkin kullanılması için oda tarafından eğitimler verilmesini talep etti. Nazar Düğün salonu Sahibi Şener şahin ise haftada bir gün salonların kapatılmasının kendileri açısından uygun olacağını belirtti.

Üyelerin konuşmaları ve soruların yanıt veren Başkan Ümit Yaşar Demir toplantıya katılan tüm üyelere teşekkür ederek toplantıyı kapattı.