0212 493 08 68 info@istdo.org

İSTANBUL ESNAF VE SANATKARLAR ODALARI BİRLİĞİ EĞİTİM SEMİNERİ

İSTANBUL ESNAF VE SANATKARLAR ODALARI BİRLİĞİ EĞİTİM SEMİNERİ;

İSTESOB Hizmet İçi Eğitim Semineri 11-17 Ekim tarihlerinde Antalya Belek'te düzenlendi. Eğitim seminerine odamızı temsilen Başkan Ümit Yaşar Demir, Başkan Vekili Binali Uçak ve Yönetim Kurulu üyelerimiz Mehmet taşkın ve Ercan Boy katıldı. Çok sayıda oda başkanı ve yöneticisinin de katıldığı seminerde esnaf sanatkara yönelik düzenlemeler anlatıldı ve görüş alışverişinde bulunuldu.

Lo88Zo


Seminer İSTESOB Başkanı Faik Yılmaz'ın açılış konuşmasıyla başladı. Başkan Faik Yılmaz'ın konuşmasında şu satırlar ön plana çıktı. Oda başkanlarına katılımlarından ötürü teşekkür eden Yılmaz, esnaf sanatkarın sorunları hakkında genel bir çerçeve çizdi ve olası sorunlara ışık tuttu. Çözüm önerilerini de sıralayan Yılmaz, esnafın sorunlarını dile getirilmesi noktasında İSTESOB'un her zaman elini taşın altına soktuğunu belirtti.

Seminerin ilk gününde Mustafa Acar Acartürk "Protokol Becerilerini Geliştirme" konulu bir sunum verdi. Son derece keyifli geçen seminerde Acartürk, genel protokol bilgisinden, sözlü hitap kurallarına kadar çok çeşitli konularda oda yönetimlerini bilgilendirdi. Böylece başkanlar muaşeret kaideleri ve günümüz protokol kuralları konusunda bilgilendiler.

Seminerin ikinci gününde ise Esnaf ve Sanatkarlar Genel Müdürlüğü Şube Müdürü Ergün Ege 'nin sunumu gerçekleşti. Ege, bakanlığın meslek kuruluşları üzerindeki gözetimi ve denetimi, seçilme şartları ve üyelik aidatları, unvan değişikliği ve odaların feshi gibi konularda açıklamalarda bulundu. Ege, ESBİS sistemini de gündemine aldı ve ESBİS sonrası oluşan istatistikler hakkında oda yönetimlerine bilgi verdi. Ege, NACE kodlama sistemine dikkat çekti ve dünyaya entegre olabilmek için NACE kodlamasının ne derece gerekli olduğunu anlattı.
Ege, teknoloji ile esnafı buluşturmanın avantajlarından da bahsetti. Ege, TESKOMB ve belediyelerin yakın zamanda ESBİS sistemiyle entegre hale getirileceğini duyurdu.

Seminerin son gününde ise ‘Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına Dair 6552 Sayılı Kanun'a ilişkin Serik Vergi Dairesi Müdürü Fahri Gün ve SGK Sigortalı Tescil Daire Başkanı Savaş Alıç'ın sunumu vardı.
Seminer, oda başkanları ve yöneticilerine katılım sertifikalarının takdim edilmesiyle sona erdi.