0212 493 08 68 info@istdo.org

FAALİYET RAPORU

2014 - 2015 -2016 YILI FAALİYET RAPORU


1. 9. Eğitim ve İstişare Toplantısı 22 Mayıs 2014 Tarihinde Çağlayan salon Figaroda tüm üyelerimizn katılımı ile Yemekli olarak Düğün Salonlarına ürün ve hizmet veren firmaların katılımı ile Bir Fuar şeklinde gerçekleştirildi.faliyet1
2. 2014 Haziran ayında kayıt dışı Düğün yapan Restaurant, Cafe-Cafetarya, Dernek Lokali, Çaybahçesi, Organizasyon Firmalarına Sicil ve Oda Kaydını yapmları, 9207 sayılı yasaya uygun olamadan Düğün yapan işletmelerin faaliyetlerini durdurmaları huşunda Tebligatlar gönderildi.
3. 2014 Temmuz ayında 2015 yılına ait Ajanda ve Ücret tarifelerinin bastırılması gerçekleştirildi ve 2014 Ağustos ayında tüm düğün salonları tek tek ziyaret edilerek dağıtımı gerçekleştirildi.
4. Düğün Salonlarının Özellik Arz eden binalar kapsamından çıkartılması İçin 2014 Temmuz ayında 9207 sayılı yönetmeliğin 5/c maddesinin iptali için dava açıldı.
5. 2014 Ekim ayında İstanbul esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğinin Antalya belekte düzenlenen Eğitim seminerinde Oda Başkan ve Yönetim Kurulumuz marifeti ile temsil edildi.
6. 23 Ekim 2014 tarihinde Bağcılar Yuvam Düğün salonunda Esenler/Bağcılar ve Güngören ilçelerini kapsayan bölge toplantısı gerçekleştirilerek üyeler ile bir araya gelindi bölge salonlarının sorunları masaya yatırıldı. faliyet2

 

 

7. 6 kasım 2014 Tarihinde İstesob Başkanı Sayın Faik Yılmaz başkanlığında beyazay Derneği Başkanı Sayın Lokman Ayva ile Bakırköy Çamlık Gönül Davet Salonunda Engelli vatandaşların Düğün Törenlerinin ücretsiz yapılması konusunda görüş birliğine varılarak bir çalışma gerçekleştirildi.

 

 

 

8. 2014 Ekim ayında Gümrük ve Ticaret Bakanlığınca, 'Esnaf ve Sanatkarların 2023 Vizyonu, Güçlü Esnaf, Güçlü Ekonomi" başlığı altında, ATO Congresium'da düzenlenen 4. Esnaf ve Sanatkarlar Şurasına Odamızı temsilen Başkanımız Ümit Yaşar DEMİR, ve Yönetim kurulumuz olarak temsil edildi

 

.faliyet3
9. 2014 Kasım ayında Düğün Konvoylarında meydana gelen kazanların önlenmesi ve kamu oyunun bilinçlendirilmesi İçin bir basın açıklaması yapıldı. Kazaların önlenmesine yönelik olarak ta bir broşür hazırlanarak tüm düğün salonlarına 100 er adet ücretsiz dağıtımı gerçekleştirildi.
10. 2014 ekim ayında Ücret tarifesi bulundurmadan çalışan ve haksız rekabet oluşturan düğün salonlarının listeleri İlçe Belediye Zabıta müdürlüklerine gönderildi.
11. Düğün salonlarına yeni ikram seçeneği olarak Pelit pastacılık ile Kasım 2014 ayında görüşmelere başlanıldı.
12. Yeni bölge Temsilcilerinin oluşturulması ve çalışmaların daha etkin hale getirilmesi için 20 Kasım 2014 tarihinde Bakırköy Gönül Davet çamlık şubesinde Temsilciler toplantısı yemekli olarak gerçekleştirildi.

faliyet4

13. 12 kasım 2014 tarihinde Avcılar Esa Royal Düğün salonunda K.Çekmece-Avcılar-beylikdüzü-B.Çekmece ve Esenyur İlçe toplantısı gerçekleştirildi.

faliyet5
14. 01 Aralık 2014 tarihinde Oda Başkanı Ümit Yaşar DEMİR ve Yönetim Kurulu üyelerimiz ile Avcılar Belediye Başkanı Dr. Handan Toprak Benli'yi makamında ziyaret edildi. Ziyarette Başkan Demir İstdonun faaliyetleri ve Avcılar ilçesindeki İşletmelerimiz ile ilgili bilgilendirme yaptı.
faliyet6
15. 16 Aralık 2014 tarihinde Bakırköy Gönül Davet Turkuaz Kültür merkezinde Düğün Salonlarında çalışan Servis Elemanlarına Küçükçekmece meslek Eğitim Merkezi ile beraber Hijyen Eğitimi verilerek sertifika almaları sağlandı

. faliyet7
16. 17 aralık 2014 tarihinde Ümraniye Zigana Düğün salonunda Ulubatlı Meslek Eğitim merkezi ile birlikte Servis Elemanlarına Hijyen Eğitimi verilerek sertifika almaları sağlandı.

faliyet8
17. 18 aralık 2014 tarihinde Maltepe Düğün salonunda Ulubatlı Meslek Eğitim merkezi ile birlikte Servis Elemanlarına Hijyen Eğitimi verilerek sertifika almaları sağlandı.
faliyet9
18. 24 Ocak 2015 tarihinde İstesob Birlik binasında Ak Parti Genel başkan yardımcısı sayın Nureddin Nebati'nin katıldığı toplantıya Oda Başkanı Ümit Yaşar Demir'de katılarak Düğün salonlarında uygulanan % 18 lik KDV oranın düşürülmesi için bilgi verildi.

faliyet10
19. 31 Ocak 2015 tarihinde Bakırköy İncirli de bulunan İstesob Eğitim salonunda Küçükçekmece Meslek Eğitim Merkezi ile beraber Servis elemanlarına Hijyen Eğitimi verilerek Sertifika almaları sağlandı.

faliyet11
20. 10 Şubat 2015 tarihinde İstanbul Vergi Dairesi Başkanı Bekir Bayraktar, İstesob Başkanı Sayın Faik Yılmaz İle Oda Başkanı Ümit Yaşar DEMİR tarafından ziyaret edilerek Düğün salonlarında uygulanan % 18 lik KDV oranının düşürülmesi için görüşme yapılarak bilgilendirildi.
faliyet12
21. 17 Şubat 2015 tarihinde Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Esbis Bilgi İşlem müdürü sayın Ergün Ege makamında ziyaret edilerek Oda unvanımızın değişmesi için bilgi alış verişinde bulunuldu.
22. 17 Şubat 2015 tarihinde Düğün Salonlarının Özllik arz eden bina kapsamından çıkartılması için İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdür yardımcısı Süleyman ELBAN makamında ziyaret edildi.
faliyet13
23. 24 mart 2015 tarihinde YEPUD'un organize ettiği SEKTÖREL Buluşma ve SEKTÖREL Sorunların konuşulduğu toplantıya Oda Başkanı Ümit Yaşar DEMİR konuşmacı olarak katıldı.
24. 24/25 Mart 2015 tarihinde Bolu Büyük Abant Otelinde Bölge Temsilcileri ile beraber Eğitim ve Stratejik Çalışma toplantısı gerçekleştirildi.

faliyet14
25. 15 Nisan 2015 Tarihinde Oda Hizmet binamızda Yönetim Kurulu ve Çok amaçlı toplantı salonumuzu faaliyete geçirdik.
faliyet15
26. 29 Nisan 2015 tarihinde Yıllık Eğitim ve İstişare Toplantısı Labella Topkapı Davet Salonunda Düğün Salonlarına ürün ve hizmet veren bir çok firmanın katılımı ile Fuar şeklinde gerçekleştirildi.

faliyet16
27. 05 Ağustos 2015 tarihinde İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Esnaf Odaları ile beraber Bakırköy Gönül&Davet Turkuaz Kültür Merkezinde Verimli ve Temiz Enerji ile İşletmelerimizin Hukuksal sorunları, Sözleşme maddelerimizin yeniden düzenlenmesi konularında Kurt&Uysal Hukuk bürosu ile bilgilendirme semineri gerçekleştirildi.
faliyet17
28. 20 Ağustos 2015 tarihinde Şişli Elmadağ'da MÜYORBİR Meslek Birliğinin önünde Düğün Salonlarında Telif Hakkı ödenmeyeceğinin basın açıklaması üyeler ile beraber yapıldı.
faliyet18
29. 10 ARALIK 2015 tarihinde Şişli-Beyoğlu-Kağıthane Bölge toplantısı Okmeydanı Devran Düğün Salonunda gerçekleştirildi.
30. 1. DÜĞÜN & DAVET SALONLARI FUARI'NI GERÇEKLEŞTİRDİK;
İstanbul Toplantı ve Düğün Salonları İşletmecileri Esnaf Odası olarak "DÜĞÜN&DAVET SALONLARI TEDARİKÇİ FUARI" 12 Nisan 2016 tarihinde Topkapı Labella Davet Salonunda yapıldı. İstanbul -Ankara-İzmir-Bursa ve tüm Marmara bölgesi düğün davet salonları ve oragnizasyon firmalarının davetli olduğu fuara Düğün Davet Salonları ürün ve hizmet veren 43 Firma katıldı.
faliyet19
faliyet20

31. PEPSİ COLA &İSTDO ANLAŞMASI YENİLENDİ;
Odamız ve Pepsi Cola arasına 2007 yılında yapılan çözüm ortaklığı ile Üye düğün salonlarımıza uygulanan % 33 iskonto oranlarına ARTI % 5 ek iskonto ve sabit fiyat uygulanmasının anlaşması yapıldı.

faliyet21


32. İSTDO&SEPAŞ ELEKTRİK İLE ELEKTRİK FATURALARINDA İNDİRİM SAĞLANDI;
Düğün Salonlarının en önemli gider kaynaklarından olan Elektrik giderlerinde Sepaş Elektrik ile yapılan anlaşma neticesinde üye salonlarımıza % 11,20 ile % 12,80 oranlarında indirim sağlanmıştır.

faliyet22

33. DÜNYA MARKASI COCA COLA İLE ÇÖZÜM ORTAKLIĞI!!!

İstanbul Toplantı ve Düğün Salonu İşletmecileri Esnaf Odamız kurulduğu günden bu yana Düğün&Davet Salonlarımızın ikram seçeneklerinin kalitesinin arttırılması konusunda çalışmalar yapan İstdo 22 Temmuz 2016 tarihinde salonlarımıza ikram edilecek meşrubat konusunda COCAC-COLA SATIŞ VE DAĞITIM ANONİM ŞİRKETİ ile anlaşma yapılmıştır. Bu anlaşmadan sadece Oda ve Dernek üyelerimiz yararlanacaktır. Ürünlerde fatura altı % 32 İskonto yapılması sağlanmıştır.

faliyet23

34. DÜĞÜN DAVET TOPLANTI SALONLARI VE TEDARİKÇİ FUARI CNR DE;Media Force Fuarcılık ile yapılan protokol sayasenide Evlilik Sektörünün öncüsü olan odamız Evlilik fuarını Kasım 2017 yılında CNR'de Fuar gerçekleşecektir.
faliyet24

2005-2006-2007-2008-2009 YILLARI FAALİYET RAPORU

1. Uyulması zorunlu mesleki ilke teamül ve kararlar gereği tüm üye salonlara konuyla ilgili denetimler yapılmış ve takipçisi olunmuştur.
2. Kayıt dışı çalışarak vergi kaydı, Esnaf Sicil kaydı ve oda kaydı olmadan çalışan ve yeni açılan Düğün salonları tespit edilerek kayıt altına alınması sağlanmış kayıt altına girmeyen işletmeler hakkında ilgi makamlarca yasal iişlem yapılması sağlanmıştır.
3. Mesleki gelişim ve üyelerin sosyal dayanışması için her yıl ilçe bazında toplantılar yapılmıştır.
4. Tüm üye düğün salonu sahiplerine İl Milli Eğitim Müdürlüğü gözetiminde 50 saatlik eğitim verilmiş olup kurs sonucunda yapılan Sınav ile 256 üyeye ESNAFLIK BELGESİ'nin verilmesi sağlanmıştır.
5. Üyelerimize Kredi Kefalet Kooperatifleri tarafından verilen Esnaf Kredilerinden faydalanmaları için danışmanlık ve destek sağlanmış başvuru sahiplerine kredi imkanı sağlanmıştır.
6. Denizbank ile Odamız arasında 14 bankacılık kalemini kapsayan bir protokol imzalanmış ve tüm üyelerimizin bu kapsamda yatırım kredisi, bankacılık komisyonlarının düşürülmesi, evlilik kredisi vb. imkanlar sağlanarak üyelerimize referans olunarak uygun koşullarda bankacılık hizmetlerinden yararlandırılmış bu kapsamda Denezbank'ın odamıza sponsor olması sağlanmıştır.
7. Üye salonlarımıza mesul müdür olarak çalışanlardan 168 kişiye yeterlilik belgesi verildi.
8. Türkiye genelindeki mesleki gelişmeleri sağlamak amacı ile çalışmalar yapılmış İzmir Düğün salonları Derneğinin kurulması ve Genel Kuruluna bizzat Yönetim Kurulu olarak katılmış, ayrıca Bursa, Balıkesir, Çanakkale, Kahramanmaraş, Gaziantep, Mersin, Antalya ve İzmit illerinde Dernek Kurulmasına hukuki ve teknik destek sağlanarak bu illerdeki meslektaşlarımıza öncü olunmuş bilgi ve tecrübe birikimimiz paylaşılmıştır.
9. Mesleğimizin geniş halk kitlelerine duyurulması ve Kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi amaçları ile Ulusal basın kuruluşları olan Vatan, Posta, Sabah, Milliyet, Zaman, Yenişafak,Türkiye ve Star gazetelerinde haberler yapılması sağlanmıştır.
10. Vatan gazetesi ile 8 sayfalık Düğün ve Davet salonları eki ücretsiz olarak çıkartılarak 3 ay boyunca mesleğimiz ve sektörümüz hakkında haberler yapıldı. Üye salonlarımızın iletişim bilgileri ücretsiz olarak yayınlatıldı.
11. Ulusal kanal olan Kanal D'de "Düğün Şarkıcısı" adlı dizinin çekimin seneryao ve yapım aşamasında oda olarak danışmanlık yapıldı dizi yapımcılarına salonlarımız gezdirilerek doğru bilgilendirme yapıldı. Her hafta yayınlanan bu dizi sayesinde "Düğün Düğün Salonlarında Yapılır" afiş ve sloganımız kullandırıldı, mesleğimizin kamuoyunda tanınırlığı ve prestijinin arttırılması sağlandı.
12. Gelenek ve göreneklerimizin yaşatılması kapsamında Kol Bastı oyun ve müziğinin popüler hale gelmesi için "BEDÜK VİDEO KLİBİ" ne danışmanlık yapılarak Klibin bir düğün salonumuzun sponsorluğunda çekilmesi sağlandı. Bunun sonucunda bu klibin tüm müzik kanallarında yayınlanması ulusal kanallar olan NTV, Kanal D, Habertürk, Star, TGRT, CNNTürk Show Tv, ATV vb. kanlllarda hber olması sonucu mesleğimizin Kamuoyunda prestij ve imajının arttırılması sağlanmış oldu.
13. Ek bir hizmet olan Fotoğraf gelirlerinin odamız tarafından yapılan çalışması sonucunda işletme gelirlerimizin arttırılması sağladı. Bu kapsamda Fotoğraf sektörünün önde gelen tüm firmalarıyla görüşülüp termal baskı sisteminin yaratılmasına katkı sağlandı. Sony firmasının sponsorluğu sağlanarak tüm düğün salonlarımız tek tek ziyaret edildi. Fotoğraf işletmeciliğinin nasıl yapılacağı ve işletmelerimize Gelir sağlayabileceği anlatıldı. Uygun satış şartları ile cihaz ve malzeme temini sağlandı.
14. www.istdo.org adresli odamıza ait web sayfasında tüm düğün salonlarımızın salon görüntüleri odamız tarafından ücretsiz olarak çekilip yayınlanması sağlanarak üye düğün salonlarımızın iş potansiyellerinin artması, üyeler ile oda arasında iletişim, kamuoyu oluşması en üst düzeye çıkarılmıştır. Bu çalışmanın sonucudur ki internette arama motorlarında Düğün, Düğün salonu vb. kelimeler ile arama yapılmasında oda web sayfamızın ilk sıralara çıkartılması sağlanmıştır.
15. İstdo yayın organı olarak 6 sayı İSTDO dergisi 12.000 baskı yapılarak üyelerimiz ve kamum kurum ve kuruluşlarına ücretsiz olarak gönderilmiş ve bu sayede kamuoyu oluşması sağlanmıştır.
16. 2006 K.Çekmece Klas Düğün Salonu, 2007 Çağlayan Figaro Düğün Salonu, 2008 Ümraniye Zigana Düğün Salonu, 2009 Beşiktaş Gönül Davet Salonlarında bir günlük yemekli eğitim toplantıları yapılarak geleneksel hale getirildi. Bu toplantılarda üyelerimize uzman kişilerce mesleki eğitimler verildi. Üyeler arasında sosyal dayanışma sağlanarak mesleki örgütümüzün güçlenmesi sağlandı. Tedarikçi firmalar ile üyeler bir araya getirildi. Ayrıca toplantıda mesleki sorunların çözümlerinin tartışılması sağlandı.
17. Oluşturulan İlçe ve Bölge temsilcilerimiz ile 2 ayda bir toplantılar düzenlenerek ilçe ve bölgelerde ki sorun ve çözüm önerileri Oda yönetimine aktarılması veya oda çalışmalarının temsilcilere anlatılması sağlandı.
18. 5000 Adet "DÜĞÜN DÜĞÜN SALONUNDA YAPILIR" ve DİKKAT "Restaurant-Cafe- Kahvehane-Çay Bahçesi-Dernek Merkezi ve Sokaklarda Düğün Yapılmasının Yasak Olduğunu Biliyormusunuz?" afişi bastırılarak temsilciler vasıtasıyla tüm düğün salonlarının girişine astırılarak kamuoyunun bilgilendirilmesi sağlanmıştır.
19. İstanbul Büyük Şehir Belediye Başkanlığına müracaat edilerek Düğün salonlarının çalışma saatleri mesleğimize uygun hale getirildi.
20. İş Yeri açma ve Çalışma Ruhsatların ilişkin yönetmelikle İş yeri Ruhsatlarımızın Emniyet Müdürlüklerinden belediye Başkanlıklarına geçmesi sonucunda Emniyet müdürlüklerinden alınan Ruhsatların müktesep hak olarak geçerli kılınması sağlanmıştır.
21. Her yıl Ücret tarifeleri Eylül-Kasım aylarında yeni yıl ajandaları ile beraber çıkartılmış ve dağıtımı salonlar tek tek ziyaret edilerek yapılmıştır, Ücret tarifesi bulundurmayan ve Ücret tarifesine muhalefet eden salonlar denetimlerle tespit edilmiş ilgili kurum ve kuruluşlara bildirilmiştir.
22. 2006 CNR Fuar Merkezi'nde ve 2009 Lütfi Kırdar Fuar Merkezinde yapılan Evlilik Hazırlıkları Fuarlarına oda olarak katılınmış 5.000 adet DÜĞÜN DÜĞÜN SALONUNDA YAPILIR" broşürü, 18.000 adet salonlarımız gösteren broşür, 20. 000 adet Vatan gazetesi ile birlikte çıkartılan Düğün ve davet salonları eki ve 4.000 adet Restaurant-Cafe- Kahvehane-Çay Bahçesi-Dernek Merkezi ve Sokaklarda Düğün Yapılmasının Yasak Olduğunu Biliyormusunuz?" broşürü dağıtılmıştır.
23. Salonlarımıza pasta tedariki yapan Pastacı esnaflarımızla 2 defa toplantılar yapılarak Pasta kalitesinin arttırılması, hijyen hale getirilmesi, üretim izin belgeli kaliteli ürün yapılması vb. konular dile getirilen toplantılar sonucunda salonlarımıza giren pastalar pastacı esnafımızın da büyük destekleri ile ambalajlı ve buzdolaplarında saklanır hale getirilmesi sağlandı.
24. Hijyen ve toplum sağlığı için katlı pasta sisteminden maket pasta uygulanmasına geçilmesi büyük çoğunlukla sağlandı.
25. Pasta ikramı konusunda pastacı Esnafımız tarafından dilim pasta, Algida tarafından dondurmalı pasta ve Ülker tarafından soslu pasta seçenekleri ile bol alternatifli ürün yelpazesi oluşturulmuştur. Bu sayede oluşan rekabet sayesinde pasta kalitesinin artması sağlanmıştır.
26. Pepsi Cola ile salonlarımıza özel ambalajlı ve özel fiyatlarla ürün tedariki sağlandı. Bu sayede salonlarımıza giren içecek ürünlerinin bir standartta olması, alınan yüksek iskontolarla salon girdilerimizin azaltılması ve buzdolabı temini imkanı sağlanmıştır.
27. Marka bilincinin oluşturulması ve üye isim haklarının korunması amacıyla marka tescili yapılması sağlanması ve birçok üyemizin katılımıyla gerçekleştirilmiştir.
28. Salonlarımızda çalışan garsonlarımız Küçükçekmece Klas Düğün Salonu, Çağlayan'da Çağlayan Düğün Salonu, Maltepe İlçesinde Güven Düğün Salonu ve Bakırköy ilçesinde Gönül Düğün salonu olmak üzere 4 ayrı ilçede Uzman Eğitim kadrosuyla eğitime tabi tutulmuş ve 2145 garson arkadaşımıza yapılan sınav ile Eğitim Sertifikası verildi.
29. İstanbul İşçi Sağlığı Merkezi ile yapılan anlaşma ile gezici sağlık aracı tahsisi yapılmış salonlara bizzat gidilerek iş gücü kaybı olmadan çalışan personelimiz sağlık taramalarından geçilerek portör ve bulaşıcı hastalık testleri yapılmış ve çalışan personele sağlık karneleri daha ucuza iş kaybı olmadan temin edilmiştir. Bu çalışma sonucunda 6 tane bulaşıcı hastalığı bulunan garson tespit edilmiş ve bu personeller ilgili salonlara bildirilerek önlem alınması sağlanmıştır.
30. Hafta Sonu Ruhsat harçlarının bazı ilçe belediyelerinde düşürülmesi sağlanmış olup Hafta sonu Ruhsat Harcının iptali için çalışmalar devam etmektedir.
31. 2008 Yılı ve 2009 Yılı Denetim yılı olarak belirlenerek bu konuya daha fazla odaklanılmış faaliyet konusu dışında çalışarak haksız rekabet, yetkisiz ve kayıt dışı çalışan Restaurant, cafe, , Kahvehane, Çaybahçesi vb. yerler ile Dernekler ve sosyal tesisler odamız tarafından tek tek dolaşılarak ve elektronik ortamda reklam ve duyuru yapan işletmeler belirlenmiş Kaymakamlık, Belediye Başkanlıkları, İstanbul Defterdarlığı ve İl Dernekler Müdürlüğü'ne ihbarda bulunulmuş faaliyetine devam eden yerler hakkında takipleri yapılaraktan 356 işyeri veya dernek hakkında işlem yapılmış ve bunların bir çoğundan da sonuç alınmıştır.
32. Ankara'da İç İşleri Bakanlığı Yerel Yönetimler Genel Müdürlüğü ziyaret edilerek Restaurant, cafe, vb. işyerleri iele Dernek merkezlerinde düğün yapılamayacağı ifade edildi buna istinaden İstanbul Valiliği kanalıyla yapılan yazılı başvurumuz sonucunda düğün faaliyeti sadece düğün salonu ruhsatına sahip düğün salonlarında yapılabileceği kararı çıkartılmış ve bu karar tüm ilçe kaymakamlık ve belediye başkanlıklarına tebliğ edilmesi sağlanmıştır.
33. İftar çadırlarından iftar salonlarına sloganı ile odamız tarafından bir proje hayata geçirilmiş Bahçelievler Şölen Düğün salonunda bir modeli gerçekleştirilerek Ramazan ayında İftar programlarının salonlarımıza gelir kaynağı yaratılması için örnek uygulama yapılmıştır. Belediye Başkanlıkları ile yapılan görüşmeler sonucunda İftar çadırlarından iftar salonlarına organizasyonlarının İftar Çadırı yerine birden fazla salonumuzda daha hijyen ve düzenli bir ortamda yapılması için 2007 yılında 3 ilçe , 2008 yılında 5 ilçe ve 2009 yılında 7 ilçede bu uygulama gerçekleştirilmiştir. Uygulamanın tüm İstanbul'a uygulanması için Büyük Şehir Belediyesi nezdinde girişimler başlatılmıştır.
34. 5188 Sayılı özel Güvenlik hizmetlerine dair kanun gereği Düğün salonlarına getirilen zorunlulukla Özel Güvenlik personeli bulundurma zorunluluğu çerçevesinde Özel Güvenlik firmalarıyla yapılan görüşmeler neticesinde Salonlarımızda Part Tıme eleman imkanı sağlanmıştır.
35. Tüm ilçe Belediye Başkanlıkları ziyaret edilerek salonlarımız ile ilgili yapılacak düzenlemelerde istişareler yapılmıştır.
36. Üyelerimizi ile müşterileri aralarında meydana gelen sorunlarda hakemlik görevi yapılmış ve odaya intikal eden sorunlar çözüme kavuşturulmuştur.
37. Düğün salonlarında Sigara yasağı kanun çıkmadan 2 yıl önceden odamız tarafından başlatılmış tüm üye düğün salonları sigara içilmez tabelaları yapılarak dağıtılmış, kamuoyuna duyurulmuş ve uygulaması başarıyla tamamlanmıştır.
38. Son yıllarda mega kent İstanbul'un sorunu olan hırsızlık olaylarına karşı öncelikle salonlarımızda gerekli tüm önlemler alınmış salonlarımızın Güvenlik kameralarıyla önlem alması sağlanmış ve tüm kamuoyuna duyurulmuştur.
39. Üst Birliklerimiz vasıtasıyla yapılan eğitim ve seminerlere katılarak odamız temsil edilmiştir.
40. Üyelerimiz ile iletişim için SMS sistemi kurularak SSK, Bağ-Kur vb. kamu kuruluşlarında yapılan deşiklikler mevzuat değişiklikleri ile üyelerimizin ilanları ve Odanın toplantı ve çalışmaları hakkında ki bilgiler tüm üyelere Dergi, SMS ve Web aracılığı ile duyurulmuştur.
41. Üye aidatlarının zamanında toplanması sağlandı.
42. 4 Yıl süresince yapılan bu faaliyetler tüm üyelere düzenli olarak mektup, İstdo Dergi, İlçe Toplantıları, Web sayfası ve temsilciler vasıtasıyla kendilerine bildirilmiş ve bunun yanında Rutin olarak günlük oda çalışmaları oda merkezinde aksatılmadan düzenli olarak yürütülmüştür.

YÖNETİM KURULU

Ümit Yaşar DEMİR             Ercan BOY           Mehmet TAŞKIN
    Başkan                       Başkan Vekili                Üye

 

Rüstem ARSLAN            Süleyman KARAKUŞ            Zakir KOÇAK         Erdinç YILMAZ
    Üye                                   Üye                             Üye                       Üye

 

 

GENEL KURUL DİVAN

Başkan     Başkan Vekili       Katip Üye       Katip Üye       Katip Üye


SANAYİ ve TİCARET BAKANLIĞI TEMSİLCİSİ
Erdoğan YURDAKUL

 

 

2002-2003-2004 YILLARINA AİT FAALİYET RAPORU

• İstanbul genelinde 32 ilçede ayrı ayrı veya bölge bazında toplantılar düzenlendi. Meslektaşlarımız arasında tanışma ve sosyal dayanışma sağlanarak sorunlar ve öneriler tartışıldı.
• İstanbul il sınırları içerisindeki tüm Toplantı ve Düğün salonları oda personeli tarafından tek tek ziyaret edilerek anket formları düzenlenmiş oda ve mevzuatlar konusunda bilgi verilerek tebliğler yapılmıştır.
• Kaymakamlık ve Belediye Başkanlıkları ziyaret edilerek mesleğimiz hakkında bilgi verildi ayrıca düğün salonlarının özel Statüsü ve Ruhsatlandırma işlemleri ile ilgili yapılan işlemlerin düzenlenmesi açısından yazışmalar yapıldı.
• Düğün salonlarımıza ürün veren tüm tedarikçi firmalarla görüşmeler yapılarak Kalitenin artırılması ve ürünlerin daha ucuz temin edilmesi için girişimler yapılmış oda bültenleri ekinde tedarikçi firma broşürleri yollanarak rekabet ortamı yaratılmıştır.
• Düğün salonlarına yönelik riskleri içeren mesleğimize yönelik sigorta paketi oluşturulmuş ve üye düğün salonlarından tek tek sigorta bilgileri toplanarak firmalardan teklifler alınmış ve çalışmalara başlanmıştır.
• Kurucu üyelerin birlik ajanlığı veya birleşik esnaf odalarındaki kayıtlarının nakli için destek verilerek dosyaları odamıza geçirilmiştir.
• 22.02.2005 tarihinde Uzman kişilerinde katılımı ile bir gün süren eğitim ve bilgilendirme semineri yapıldı.
• Ruhsat işlemlerinde tüm meslektaşlarımıza destek sağlanmış ayrıca K.Çekmece, Bağcılar, Esenler, Güngören, Zeytinburnu, Bayrampaşa, Gaziosmanpaşa, Ümraniye ve Pendik ilçelerinde Kaymakamlık, Belediye başkanlıkları ve Emniyet Müdürlükleri ile bire bir görüşmeler yapılarak salonların ruhsat sorunları çözülmüştür.
• Umuma açık yer olmadığımızı dair İçişleri Bakanlığı, emniyet genel müdürlüğü, yerel yönetimler genel müdürlüğü ve Danıştay daki davamız ile gürültü kontrol yönetmeliği için Çevre ve Orman Bakanlığı kapsamlarında dört defa Ankara’ya ziyarette bulunarak önemli kazanımlar elde edilmiştir.
• İçki Ruhsatı konusunda İstanbul Valiliği ve İç İşleri bakanlığı nezdinde yazışmalar yapılmış ve konu ile ilgili olara İç İşleri Bakanlığı 28.02.2004 tarihli bir tamim yayınlayarak İçkili yerlerde aranan şartları taşıyan Düğün Salonlarına da İçkili İstirahat ve Eğlence yeri izni verebileceği hakkı elde edilmiştir.
• 08/11 Nisan 2004 tarihleri arasında Düğün salonculuğu sektörü tarihinde ilk defa CNR fuar merkezinde fuara katılınmış ve burada 18 Salonumuzun gösterimi barko vizyonda yapılmış ve bröşürleri dağıtılarak salonculuğa yeni bir vizyon getirilmiştir.
• Kadıköy ve Kartal ilçelerinde Gürültü Kontrol monitörü bulunmadığı gerekçesi ile Kaymakamlıklarca yapılan denetimler sonucu ilçelerde toplantılar yapıldı, İlçe çevre müdürlükleri ile görüşüldü ve Salonlara alınması zorunlu olan Gürültü Kontrol monitörü firmalarla yapılan görüşmeler neticesinde uygun şartlarla aldırıldı.
• Tüm üye salonların Kimlik kartları ile faydalanabilecekleri Esnaf hastanesinden %25 Türkiye gazetesi hastanesinde %20 indirim tahsis edildi ve tüm üyelere bu durum bildirildi.
• Haksız rekabetin önüne geçilmesi ve Tüketici haklarını korumak amacıyla 3 sınıf şeklinde Fiyat tarifeleri hazırlanmış İstanbul Esnaf Odaları Birliği, İstanbul Büyük Şehir Belediyesi ve İstanbul Valiliği’nde onaylaması sonucu tüm üye salonlarımız tek tek ziyaret edilerek tarife dağıtımı yapılmıştır.
• Kayıt dışı ile mücadele başlatılmıştır. Tüm İlçe Emniyet Müdürlüklerinden Ruhsatlı salon listeleri istenmiş ve bunun neticesinde Esnaf Sicil ve Oda kaydı olmadan çalışan işletmeler Esnaf ve Sanatkarlar Odasına ve Vergi kaydı olmayan İstanbul defterdarlığına bildirilmiştir. Ayrıca her ilçenin ayrı ayrı listeleri İlçe belediyeleri tarafından istendiği için İlgili Belediyelere gönderilmiş kayıt dışı çalışan salonların engellenmesi için tüm girişimler yapılmış ve bundan sonrada yapılacaktır.
• İstanbul il dernekler Müdürlüğüne görüşmeler yapılmış bir yazı ile de müracaat edilerek derneklerin Düğün, nişan, sünnet vb. törenler yapmalarının engellenmesi talep edilmiş olup sonuç alınıncaya kadar konunun takipçisi olunacağız.
• Belediye başkanlıkları nezdinde görüşmeler ve tek tek yazı yazılarak sokak düğünleri, çay bahçesi, kahvehane vb. yerlerde düğün yapılmasının engellenmesi istenmiş ve sonuç olarak ilk etapta Bağcılar, Esenler, Bahçelievler, Avcılar da yasaklamalar başlamıştır. Diğer ilçelerde de bu yasağının başlatılması için girişimler aralıksız sürecek olup sonuçta İstanbul il mahalli çevre kurulunda bu kararın çıkartılarak il genelinde uygulanması sağlanacaktır.
• Düğün salonlarının gelirlerinin artırılması anlamında salonlarımızdaki hazır servis fotoğrafçılığının işletmecilerimiz tarafından kolayca yapabilecekleri dijital baskı makinesi ve sistemlerinin bütün üye salonlarımıza tek tek demo tanıtımının yapılması sonucunda 30 düğün salonunda fotoğraf gelirlerini çok ciddi oranda artırmaları sağlanmıştır.
• Esnaflık Belgesi (Yeterlilik Belgesi) alınması konusunda Oda bültenlerinde tüm üyelere bilgi verilmiştir. Avrupa uyum yasaları çerçevesinde 2006 yılından itibaren zorunlu olacak olan Esnaflık Belgesini sınavsız olarak sekiz arkadaşımız almış olup Belge alma süresi 31 Ekim 2005 tarihi mesai bitiminde sona erecektir.
• 13:00-24:00 olan işyeri Açma kapama saatlerimiz müracaatımız sonucunda İstanbul Büyükşehir Belediye encümeninin 03.05.2005 tarih ve 786-410 kararları ile düğün salonlarının açılış kapanış saatleri 13:00-01:00 olarak değiştirilmiştir.
• Mesleğimizin Kamu oyundaki prestij ve imajının arttırılması için yazılı basında (tüm gazetelerde sigara, tüm gazetelerde sigorta, zaman gazetesi cep telefonları fotoğrafa darbe vurdu, zaman gazetesi düğün salonları imaj yeniliyor, vatan gazetesi düğün salonları otelleri yakalıyor, hürriyet gazetesi düğün salonları atakta, akşam gazetesi sokaklarda düğün tarih oluyor, posta korsan düğünler yasaklansın) ve görsel medyada (Show ve Kanal D sığınak, show ve kanalD sigara, dijitürkte bir düğün, expo chanel sigorta ve fuar) çeşitli tarihlerde haberler yapılmıştır.
• 21.06.2005 tarihinden itibaren İstanbul’daki tüm düğün salonlarında sigara içme yasağı getirilmiş ve konu oda tarafından Kamuoyuna basın ve medya aracılığı ile duyurulmuş ve tüm üye salonlara Sigara İçilmez tabelaları oda tarafından dağıtılmıştır.
• Tüm üye salonlarımızın salon görüntüleri Dijital kamera ile çekilerek www.istdo.org Web adresinde yayınlanmaya başlanmıştır. Ayrıca sayfamızda saloncuların ihtiyaçlarına cevap verecek her türlü bilgi bankası oluşturulmuştur.
• Tüm üye salonlarımıza ücretsiz olarak dağıtımını yapacağımız ve 2 ayda bir çıkacak gazetemiz yayına hazırlanmış ve dağıtımına başlanmıştır.
• Artan Belediye vergileri yüzünden belediyeler ile görüşmeler yapılmış Fatih belediyesinde meclis kararı alınarak hafta sonu ruhsat harcı 800ytl den 400ytl ye indirilmiştir.
• Oda üyelerimizin Bağ-Kur ile ilgili sorunlarının çözülmesinde Oda merkezi altında Bağ-Kur irtibat bürosu açılarak Bağ-Kur hizmetlerinin daha kolay ve aktif yapılması sağlanmış.
• Kredi Kefalet kooperatifleri hakkında üyelerimize bilgi ve destek sağlanarak ihtiyaç sahibi olan üyelerimize de Kredi kullanmaları sağlanmıştır.
• Düğün salonu işletmeciliğine yönelik Bilgisayar Program yazılımına başlanmış olup yıl sonu itibari ile hizmete sunulacaktır.
• Hafta sonu ruhsatı harcının iptali konusunda girişimler başlamış ve en kısa zamanda sonuç alınacağı düşüncesindeyiz.
• Ruhsatlardaki beş yıllık süre sınırı kaldırılarak süresiz olması sağlandı.
• Emniyet ruhsatlarımızın müktesep hak olarak korunması, Ruhsat işlemi yapılırken var olan Emniyet Ruhsatı üzerinden işlem yapılması sağlanmıştır.
• Salonlarımıza Pasta veren tüm Pastacılarla Hijyen konusu ile ilgili İstanbul Pastacılar Esnaf Odası başkanının da katılımı ile bir toplantı yapılarak Gıda Üretim izin belgesi almaları konusunda uyarıldı. Yıl sonu itibari ile Gıda üretim izin belgesi olan Pastacıların bilgileri üyelerimize bildirilecektir.
• Üye aidatlarının zamanında toplanması sağlandı.
• 5362 sayılı yeni Esnaf ve sanatkarları Meslek Kuruluşları kanun kapsamında çıkan Oda aidatları affı tüm üyelere bildirildi, diğer Odalara aidat borcu olan üyelerimizin aftan yararlanmaları sağlandı.
• Düğün Salonlarının sigorta işlemlerinin yapılması hususunda Ak Sigorta ile anlaşıldı, tüm salonların sigorta bilgileri alınıp teklif poliçeler hazırlanarak adreslerine gönderilmeye başlandı.
• 3 Yıl süresince yapılan bu faaliyetler tüm üyelere düzenli olarak mektuplarla kendilerine bildirilmiş ve bunun yanında Rutin olarak günlük oda çalışmaları oda merkezinde aksatılmadan düzenli olarak yürütülmüştür.