0212 493 08 68 info@istdo.org

Nişan

Nişanlanma geleneklerimize göre iki gencin birbirlerini tanıma, anlama ve anlaşma dönemidir. Görücü usulünün yaygın olduğu dönemlerde nişan, evlenecek olan çiftin birbirini tanıması, birlikte oturup konuşmaları için uygun bir dönemdi. Çağdaş aileler kızlarının nişanlısıyla dışarıya çıkmasını birlikte gezmelerini anlayışla karşılarlar. Aileler birbirlerini tanıyor veya seviyor olabilirler ama önemli olan gençlerin anlaşmalarıdır. Her iki tarafın da bu evliliğe olumlu bakması gerekir ki evlilik gerçekleşsin.

Artık günümüzde gençler nişanlılık dönemleri uzun tutarak birbirlerine alışmaya çalışıyorlar. İşte iki genç aileleri ve de yakınları arasında yüzük takarak, bu dönemi başlatıyorlar. Bu tören aile arasında çok küçük bir törenle de gerçekleşebilir, salon tutularak bir düğün törenine de çevrilebilir. Buna başta gençler, daha sonra da aileler karar verebilir.

NİŞANDA YAPACAKLARINIZ

Nasıl bir törenle yüzüklerinizi takmak istediğinize karar verin. Bu, iki kişi arasında olabileceği gibi, sadece aile içinde küçük bir toplantı ile de gerçekleştirilebilir, arkadaşların da katılacağı daha büyük ve eğlenceli bir törene de dönüştürülebilir.

* Nişana kimleri çağıracağınızı kararlaştırın.
* Davetlilerin sayısına göre yeri belirleyin. Aile içi bir törende ev yeterli olabilir. Daha kalabalık olacaksanız büyük bir mekana ihtiyacınız olacaktır.
* Evde yapıyorsanız ne ikram edeceğinize karar verin. Bir yer kiralı -yorsanız masa düzenleri, mönü, müzik gibi detaylara dikkat edin.
* Davetlilerinizi nasıl çağıracağınızı düşünün. Herkesi tek tek arayarak davet edebileceğiniz gibi kalabalık bir tören yapacaksanız davetiye de yollayabilirsiniz.
* Kıyafetinizi, ayakkabı ve aksesuarlarınızı da en az 15 gün önceden hazırlayın.
* Ve tabii alyanslar. Beğendiğiniz modeli seçin, içine isimlerinizi yazdırın.
* Nişan günü için kuaförünüzde yer ayırtın. Aynı gün iki ayağınız bir pabuca girmesin diye manikür, pedikür gibi bakımlarınızı da bir gün öncesinden yaptırın.