0212 493 08 68 info@istdo.org

Evliliğe Dair Söylenenler

Herley Guerley
Evlilik hiçbir zaman insanın kişiliğini, huylarını silip, yerine yenisi koymaz. Kocasının bambaşka bir insan durumuna getirmeyi düşünen kadın, kısa sürede yanıldığını anlar.

Fanny Lewald
Ve biz kadınlar 17 yaşımızdan başlayarak oturuyor, bekliyor ve ümit ediyoruz; işssiz, güçsüz, kuluçkaya yatmış, bir günden öbürüne sabırsızlıkla, çaresizliğimizi bağışlamak için bizi yeterince seven bir erkeğin gelmesini bekliyoruz.

Nena O'Neill
Çiftler birbirlerini sevmek, saymak ve ölünceye kadar birlikte yaşamak yeminleriyle evlenirler. Bunlar ancak meleklerin tutabileceği yeminlerdir. Evli çiftlerin büyük bir çoğunluğu, can sıkıntısı içinde, evliliğe sadece getirdiği kolaylıklar nedeniyle katlanıyorlar ve buz gibi soğuk ve katı bir yaşam biçimi sürdürüyorlar.

Emma Goldman
Her evliliğin ardında iki cinsi de yaşamları boyunca sarmalayan çevre vardır; çevreleri birbirinden öylesine farklıdır ki, kadın ve erkek birbirlerine hep yabancı olarak kalmaktadırlar. Birbirlerinden, aşılmaz bir batıl inanç, töre ve alışkanlık duvarlarıyla ayrıldıklarından, evlilik, birbirlerini tanımalarına ve karşılıklı saygı göstermelerine olanak vermez. Bunlar olmayınca da birleşmeler başarısız kalmaya mahkumdur.

Betty Friedan
Araştırmalarda, ev kadını tarafından harcanan enerjinin büyük bir kısmının gereksiz olduğu sonucuna varılmıştır. Başka araştırmalarla da, kadınların gerektiğinin iki katı daha fazla çalıştıkları kanıtlanmıştır. Kadınlar; gereksiz adımlar ve boş hareketlerle enerjilerini boşuna harcamaktadırlar.